preloader
   

Zoologická poradna

Místo konání: Langův dům, 1. patro, Hluboká 66
Termín: po předchozí domluvě
Zodpovídá: Bc. Zuzana Hlaváčová

V roce 2021 zahajujeme v budově Langova domu (přírodovědné oddělení) zoologickou poradnu, kde Vám pomůžeme s určením různých druhů ptáků, ryb, plazů, obojživelníků a savců.
Schůzku prosíme domluvit předem, pro usnadnění lze posílat fotografie na uvedený email.

Kontakt: zuzana.hlavacova@muzeumbeskyd.com,  popř. telefonicky na čísle 558 628 001, kl. 42.

 

Obratlovci

Živočichové se dělí do mnoha skupin. Od jednobuněčných organismů až po obratlovce se složitým tělním systémem. Právě této skupině se v této poradně věnujeme. 

Název „obratlovci“ je odvozen vyvinutého opěrného systému těla – kostru, jejíž součástí je páteř složená z obratlových kostí. Jedná se o velkou a rozmanitou skupinu živočichů, které najdeme téměř na všech ekosystémech na Zemi. Některé druhy se dokáží vyrovnat s extrémními podmínkami prostředí (teplota, vysoká nadmořská výška, nebo naopak hlubokomořské příkopy), které určují charakter jejich přirozeného výskytu. V podmínkách mírného pásu, do kterého naše země spadá, se však  obratlovci s extrémy vyrovnávat nemusí.

Zoologická poradna se zabývá určováním druhů savců, ptáků, plazů, ryb a obojživelníků. Při pozorování zvířete je nejvhodnější pořídit  fotografickou dokumentaci a poté ji zaslat na níže uvedený email. Při nálezu uhynulého zvířete je rovněž vhodné pořídit fotografie a zachovat tělo při nízkých teplotách (mrazící box). Následně se emailem dohodnout na případné návštěvě poradny. 

V žádném případě nelze sbírat živá zvířata a jejich mláďata a odnášet je z jejich přirozeného prostředí!
V případě zranění doporučujeme kontaktovat záchrannou stanici v Bartošovicích.

 

Fotogalerie

  


 


© Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, příspěvková organizace