Místo konání: Langův dům, přízemí, Hluboká 66
Termín: Od 10. 6. 2024 do 25. 11. 2024, každé pondělí v době od 9.00–12.00 hodin a 13.00–16.00 hodin
Zodpovídá: Mgr. Jiří Kocián
Mykologickou poradnu nově povede Mgr. Jiří Kocián v Langově domě, v sídle přírodovědného úseku muzea.
Že se jedná o aktivitu nanejvýš užitečnou a velmi přínosnou pro veřejnost, dokazuje přes šest stovek návštěvníků poradny. Návštěvnost poradny má vzestupný trend – návštěvníci se mohou těšit na fundované rady a vysokou odbornost nacházejí stále větší ohlas mezi milovníky houbaření. I letos se můžete těšit na mykologické vycházky.
Přirozeným vyústěním činnosti mykologické poradny bude již tradiční výstava s názvem Živé houby v muzeu.
Kontakt: houby_poradna@muzeumbeskyd.com, popř. telefonicky na čísle 739 329 282.
Určování hub je složitá disciplína, při níž je potřeba posuzovat mnoho znaků. Do poradny tedy, prosíme, přinášejte celé, neokrojené plodnice. Vedle rozličných vzhledových charakteristik jsou důležitými znaky i pach plodnic a chuť dužniny; při nálezu si můžete k plodnicím čichnout a zjistit tak jejich vůni/zápach, neochutnávejte je však. Všímejte si případných barevných změn v důsledku otlaku či poranění plodnic. Velmi vhodné je zapamatovat si či poznamenat, z čeho plodnice vyrůstaly (z půdy, listového opadu, dřeva) a pod jakými druhy stromů rostly.
K určení postačí zpravidla jedna plodnice, můžete vzít ale i další za předpokladu, že budou v různých vývojových fázích. Nesbírejte však více než tři plodnice. Houby umístěte odděleně od těch, které sbíráte ke konzumaci; odděleně od potravin je uchovávejte i do doby, než je zanesete do poradny.
Nezřídka přinášíte do poradny i méně běžné druhy hub. Pokud budou plodnice v dobrém stavu, rádi o ně obohatíme mykologickou sbírku muzea. V takovém případě je nezbytné znát i přesné místo nálezu – ideálně mít zaznamenány zeměpisné souřadnice nebo alespoň dokázat dané místo co nejpřesněji dodatečně dohledat na mapě. Váš nález se tak může stát dokladem, který přispěje k poznání přírody našeho regionu.