Karpatské roubenky

Tématem výstavy je tradiční architektura dřevěných staveb k obývání či zemědělské činnosti. Díky přírodním a hospodářským podmínkám obdobným v celém horském oblouku Karpat včetně Moravskoslezských Beskyd vznikl v rámci České republiky charakteristický architektonický styl, který se stal jedním ze symbolů regionu. Výstava prezentuje přírodní materiály používané ke stavbě, stavební techniky, obyčeje spojené se stavbou i bydlením, vnitřní dispozice domu, zdobení roubenek či rozmístění usedlostí v krajině. Kromě množství historických fotografií jsou ve výstavě k vidění také modely dřevostaveb, nástroje na opracování dřeva či dochované historické součásti domů z muzejních sbírek. Výstava je přátelská i k nejmenším návštěvníkům, kteří si mohou vyzkoušet postavit vlastní dřevěnici, navrhnout dům nebo třeba vyzdobit štít roubenky.

Výstava otevřena od 16. června do 4. září 2022.
Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 16. června 2022 v 17.00 hodin ve výstavních síních frýdeckého zámku.
Komentovaná prohlídka výstavy ve středu 29. června 2022 v 16.00 hodin ve výstavních síních frýdeckého zámku.