EX LIBRIS - knižní značka

Ex libris neboli knižní značka je malý ozdobný lístek vlepovaný na vnitřní stranu knižní desky. Sloužil k označení knih z osobní nebo institucionální knihovny.
Ve středověku se knihy podepisovaly nebo se do nich malovaly rodové erby. Po objevení grafické techniky dřevořezu vznikaly knižní značky tištěné. Postupem času ztratilo ex libris svoji původní funkci a ze značky vlastníka se stalo vyhledávaným objektem sběratelů.
Tvorbě knižních značek se věnovala řada malířů a grafiků. Z regionálních umělců to byl především Ferdiš Duša, kdo vytvořil mnoho krásných ex libris pro své přátele a známé, nyní uložených ve sbírce Muzea Beskyd. Na výstavě si můžete prohlédnout ex libris i dalších umělců, supralibros a ex libris ve starých tiscích, štočky a také nástroje z tiskařské dílny J. Olšáka.
A nakonec se dozvíte, proč se píše někdy ex libris a někdy exlibris.

Výstava otevřena od 13. ledna 2022  do 27. února 2022.
Vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 13. ledna 2022 v 17.00 hodin v Rytířském sále Muzea Beskyd Frýdek-Místek.

Jednotliví účastníci akce musí splňovat platná mimořádná vládní opatření. Více informací naleznete zde.